Information från klubben

Har du varit med om den här situationen: du spelar bollen från en greenbunker. Slaget blir lite kort och bollen stannar ett par meter från greenen. Gräset är jämnt och fint framför din boll, så du bestämmer dig för att slå nästa slag med puttern. Men innan du spelar bollen tar du bort lite sand från foregreen, sand som har stänkt upp från bunkern och ligger i din spellinje. Rätt eller fel gjort av dig? 

Svaret är att det inte är tillåtet. Sand, liksom lös jord, är enligt reglerna lösa naturföremål, men bara på greenen. Om du tar bort sand (eller lös jord) utanför greenen blir straffet hårt, förlust av hålet i match och två slags plikt i slagspel. Var din boll ligger har ingen betydelse. Det innebär att även om du ligger utanför green så får du ta bort sanden som ligger på greenen, men bara där. 

Numera tillåter reglerna att lösa naturföremål får tas bort överallt på banan, även i pliktområden och i bunkrar, ja t o m utanför banan. Det skulle ju kunna vara så att en kvist som ligger utanför outgränsen hindrar svingen när man skall spela en boll som ligger på banan. 

Hur definieras då lösa naturföremål i reglerna? Där står att det är ”varje naturföremål som inte sitter fast”. Det kan vara stenar, löst gräs, löv, grenar och pinnar, döda djur och djurspillning, maskar, insekter och liknande djur som med lätthet kan avlägsnas, och högar eller nät som de bygger (t ex maskhögar och myrstackar), samt klumpar av komprimerad jord (inklusive luftningspluggar). Men om de här föremålen är fasta eller växande, sitter på bollen eller är fast inbäddade i marken, så är de INTE lösa naturföremål och får inte plockas bort. 

Förutom det där med att sand och lös jord är lösa naturföremål bara på green, finns några specialfall: Dagg, frost och vatten är inte lösa naturföremål. Snö och naturlig is är efter spelarens val antingen lösa naturföremål eller tillfälligt vatten. Spindelnät är däremot lösa naturföremål, liksom en levande insekt på bollen. Den får man alltså ”vifta bort”. 

När du tar bort ett löst naturföremål, får du göra det på vilket sätt som helst: du får använda handen, klubban, kepsen eller något annat föremål, och även ta hjälp av andra. Du kanske behöver hjälp med att ta bort en stor sten som ligger i spellinjen, för stenen är ju löst naturföremål så länge den inte sitter fast i marken. 

Något som kan vara bra att ha koll på är hur man får göra med lösa naturföremål när bollen skall droppas, placeras eller återplaceras. Då gäller det här: 

När en boll ska droppas eller placeras är det tillåtet att ta bort lösa naturföremål innan man droppar eller placeras. Man kan alltså utnyttja reglerna för att skaffa sig ett bra läge inför nästa slag genom att ta bort lösa naturföremål i det område där man skall droppa eller placera bollen. 

Med återplacering är det lite knepigare. På greenen är det inga problem. Det är bara att ta bort lösa naturföremål när man lyft bollen och skall återplacera den. På andra delar av banan är det också tillåtet men man får inte ta bort ett löst naturföremål som sannolikt skulle ha orsakat att bollen rubbats. Man skall alltså vara försiktig i det fallet och inte ta bort lösa naturföremål om det är risk att bollen rubbas från sitt ursprungliga läge, för om den rubbas pliktar spelaren ett slag. 

Tapio Joulamo

Tapio är sedan några år medlem i Skinnarebo, har tidigare varit förbundsdomare och under fler år skrivit krönikor i Golf Digest. Eventuella åsikter som uttrycks i texten är skribentens egna och skall inte uppfattas som ställningstaganden från klubben

Öppettider - Golfcenter - Shop - PRO - Telefon 036 - 690 75

Måndag - torsdag 08:00 - 18:00, Fredagar 08:00 - 17:00, Helgdagar 08:00 - 15:00

Kontakt

Tidsbokning 036 - 690 75

Kansli 036 - 690 75

Adress: Skinnarebo Golf, Skinnarebo
555 93 Jönköping

Hitta hit

karta cirkel1

flagg eng web flagg sve web

Design and copyright by 1002.se